Zřícenina hradu Starý Jičín

Zříceninu Starý Jičín – dominantu na kopci, kterou míjíme při pravidelných cestách na Frýdecko několikrát do roka, jsme se rozhodli konečně navštívit v létě. Většinou to vždycky vyšlo tak, že jsme na ni neměli čas. Cestou tam jsme spěchali, abychom měli dlouhou cestu konečně z krku (a hlavně se na malého těšila babička). Cestou zpět jsme většinou vyjížděli pozdě odpoledne a měli to naplánováno tak, abychom to nějak slušně stihli domů. Na příjemnou přestávku zase hrad leží až moc daleko nebo moc blízko. Cíleně jsme se tam proto vydali teprve letos, kdy jsme se rozhodli navštívit i Helfštýn.

Našlapáno: 2 km
Stoupání: cca 110 m
Náročnost: mírná (bylo vedro)
Okruh: ne – tam a zpět
Trasa: zde

Ve Starém Jičíně se najde dostatek parkovacího místa – na náměstí, u kostela, kde jsme stáli i my (je vidět na mapě), dále z druhé strany u kostela, kde žlutá uhýbá do kopce k hradu, a také u nedalekého hřbitova.

Samotná cesta k hradu není nijak náročná, takový příjemný menší kopec, jehož zdolání znepříjemňovalo jen vedro.

Hrad Starý Jičín byl vystavěn na přelomu 12. a 13. století na kopci, které již předtím sloužilo jako strážisko a měl za úkol ochranu Jantarové stezky a následně i pohraniční cestu do Polska. Pod hradem vznikla osada a později tržní ves Starý Jičín (původně Ditschin). Hrad vystřídal mnoho majitelů, ale úplného nezájmu se zřejmě dočkal až v 18. století, kdy začal pustnout a chátrat.

Hrad je dnes prakticky rozdělen na dvě části – jádro hradu, jehož pozůstatky můžete navštívit bezplatně, a zrekonstruovanou věž, která funguje jako rozhledna a expozice za drobný poplatek. V této části se rovněž nachází i občerstvení.


Zdroj informací: hradstaryjicin.cz

 

4 thoughts on “Zřícenina hradu Starý Jičín

  1. Sem ráda chodím. Na druhé straně přes hlavní silnici za rybníkem roste medvědí česnek. :-D Ve vsi na náměstí dobře vařili. Nevím jestli je to tam stále. Budeme muset prozkoumat.

     
    1. Tak pak dej vědět, jestli se tam stále ještě vaří, protože dobrých tipů na restaurace je jako šafránu… ;)

       

Okomentovat